Įvadas

Senosios knygos ir archyviniai dokumentai yra paveldo lobynas, kurį tyrinėja įvairių sričių specialistai. Įprasčiausia juose ieškoti sukauptos tekstinės informacijos arba tyrinėti vaizdinius meninius sprendimus. Tačiau yra dar vienas žiūros taškas, kuris nukreipia į senųjų knygų ir archyvinių dokumentų medžiaginę pusę. Taip žvelgia restauratorius prieš pradėdamas darbus bei viso restauravimo metu. Norėdami pasidalinti šia patirtimi pristatome virtualią parodą, kurioje matysite Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomų ir restauravimui perduotų senųjų knygų ir archyvinių dokumentų vaizdus.
Parodą sudaro vaizdai, atlikti mikroskopu ir atrinkti iš LMA Vrublevskių bibliotekoje rengiamos duomenų bazės, kurioje kaupiami senųjų dokumentų sukūrimui naudotų medžiagų ir jų būklės tyrimų duomenys. Šie darbai atliekami LMAVB Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriuje nuo 2013 metų, kuomet iš projekto „DOSINFA: dokumentinio paveldo saugyklų infrastruktūros atnaujinimas“ lėšų buvo įsigytas mikroskopas OlympusSZX16. Eksponuojami vaizdai atlikti šiuo mikroskopu, naudojant objektyvą SDF Plano 0,8X, nuotraukos darytos esant įvairiam didinimui atspindėtoje šviesoje, pluošto tyrimai atlikti praeinančioje šviesoje su poliarizatoriumi. Parodoje taip pat rodomos knygų ar archyvinių dokumentų bendros fotografijos geresniam konteksto suvokimui.
Kodėl įdomu pasidalinti tokiais vaizdais? Senosios knygos ir archyviniai dokumentai neretai pasiekia mus stipriai pažeisti ir sunykę, jų buvusiam grožiui pastebėti kartais nepakanka žmogaus regos. Per ilgą laiką sukauptą darbo patirtį turintys restauratoriai žvelgdami per mikroskopo objektyvą stebisi vos pastebimu auksinimu, audinių pynimų įvairove, metalizuotų virvelių gamybos technika ir kt. Svarbu žinoti, kad mikroskopinis tyrimas papildo kitus tyrimus, dokumentuoja tuometinę knygos ar kito archyvinio dokumento būklę ir palengvina konservavimo ir restauravimo metodikų pasirinkimą.
LMA Vrublevskių bibliotekoje saugomas senąsias knygas ir archyvinius dokumentus atskleidžianti virtuali paroda kviečia pažvelgti restauratoriaus akimis, pamatyti „nematomą“, nustebti ir susidomėti.

Parodą rengė Edita Keršulytė, dr. Aušra Čiuladienė
Mikroskopinius vaizdus parengė dr. Aušra Čiuladienė, dr. Medeina Steponavičiūtė
Dokumentus fotografavo Valentina Marmienė
Tekstus redagavo Aušra Šalnaitė, dr. Giedrė Miknienė, dr. Daiva Narbutienė, dr. Andrius Jurkevičius
Virtualią parodą parengė Audronė Steponaitienė
Parodoje panaudoti specialiai fotografuoti dokumentai ir mikroskopiniai vaizdai, taip pat DKR skyriaus archyve saugomi vaizdai, bei projekto Knygų įrišų kultūra XV-XVIII a. LDK teritorijoje. II etapas vaizdai. 
Dokumentai – iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku