Mnemosinės sodai: UNESCO „Pasaulio atmintis“ LMA Vrublevskių bibliotekoje

Apie parodą

Šią parodą pavadinome Mnemosinės sodais. Mūzų motina Mnemosinė sengraikių buvo laikoma atminties deive, poetams ir oratoriams teikusia iškalbos dovaną. Šiandien ją galime laikyti ir kiekvienos atminties institucijos globėja, poetine jos personifikacija. Na, o sodai žymi žmogaus sukurtą žydinčią, ošiančią, skambančią, įkvėpimą ir poilsį jam nuolat dovanojančią erdvę. Jei prie Mnemosinės sodų dar pridėtume Šiaurės Atėnų metaforą, visai nesunkiai suprastume, kad parodoje kalbama apie Vilniuje, LMA Vrublevskių bibliotekoje, saugomas kultūros vertybes.
Tos vertybės ‒ nepaprastos. Jas drąsiai galime pavadinti vertybių vertybėmis, nes jas sudaro dokumentai, įtraukti į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Juos verta pažinti apsilankius šiuose Mnemosinės soduose, juolab kad Lietuvos Respublikos Seimas 2020 metus paskelbė UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Šiai progai ir skirti mūsų Mnemosinės sodai.

LMA Vrublevskių bibliotekoje saugoma 12 dokumentų ir dalis vienos kolekcijos, nuo 2006 iki 2019 m. įrašytų į minėtą UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą. Septyni rankraštiniai ir penki spausdintiniai dokumentai, saugomi šioje atminties institucijoje, pripažinti regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektais. Dvi LMA Vrublevskių bibliotekoje esančios rankraštinės knygos kartu su kitais dokumentais, saugomais Vilniaus universiteto ir Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Kretingos Apreiškimo vienuolyno bibliotekose, kaip „Neformalios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų kolekcija“ turi nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo statusą. 

Parengė LMA Vrublevskių bibliotekos Retų spaudinių skyriaus vedėja dr. Daiva Narbutienė
Rankraštinių dokumentų aprašus pateikė dr. Rima Cicėnienė ir Erika Kuliešienė
Internete publikavo Audronė Steponaitienė

Parengta pagal UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionaliniam registrui teiktas paraiškas

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku