2Objektai(-ų)
Mstislavas Dobužinskis
Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) išgarsėjo kaip dailininkas grafikas, į tarpukario Kauno meno lauką atsinešęs žymiosios Sankt Peterburgo „Meno pasaulio“ („Mir isskustva“) dailininkų grupės suformuotas menines nuostatas. Gimęs Rusijoje, 1924 m. iš jos emigravo, tapo Lietuvos piliečiu, aktyviai dalyvavo Lietuvos kultūriniame gyvenime. Tarpukario Kauno meno sluoksniuose laikytas autoritetu. Jo apipavidalintos knygos nebuvo vienodo lygio. Paulius Galaunė griežtokai jį yra kritikavęs dėl savo stiliaus neturėjimo (XXVII knygos mėgėjų metraštis, 1933, p. 143). Iš tikrųjų kai kuriuose ankstyvuosiuose M. Dobužinskio knygų viršeliuose vyravo puošybiniai ornamentai, trūko visuminės knygos meno pajautos. Ketvirtojo dešimtmečio Lietuvoje M. Dobužinskio estetika, anot Ingridos Korsakaitės, kai kurių dailės kritikų jau laikyta senamadiška.
Sruoga, Balys. Giesmė apie Gediminą: gražiajam jaunimėliui. Mstislavo Dobužinskio viršelis ir iliustracijos. Kaunas: Sakalas, 1938. 63 p.: iliustr. LMAVB 64946
Balio Sruogos (1896–1947) poema, iliustruota Mstislavo Dobužinskio tušo technika sukurtomis iliustracijomis, buvo eksponuota 1939 metų Niujorko pasaulinėje parodoje. Šis leidinys, kaip knygos meno objektas, buvo nagrinėtas ir XXVII knygos mėgėjų draugijos 1938 metų gegužės 27 dienos posėdyje, aptariant tais metais pasirodžiusių knygų meninę kultūrą. Pranešimą skaitęs Viktoras Kazimieras Jonynas (1907–1997) greta kitų – Telesforo Valiaus iliustruotos Kazio Zubkos „Mergaitės su žibuoklėm“, Liūnės Jonušytės „Klaidos“ ir Sofijos Čiurlionienės „Šventmarės“, iliustruotų Viktoro Petravičiaus, minėjo ir šią M. Dobužinskio iliustruotą knygą. Kas tiksliai jo buvo giriama ar peikiama, draugijos posėdžio protokole (LMAVB RS F59-190-237, lap. 38) neparašyta, teigiama tik, kad pranešėjas nurodė šių knygų trūkumus bei privalumus. M. Dobužinskio knygų grafiką tyrusi Ingrida Korsakaitė (1938–2024) pabrėžė dailininkui pavykusią perteikti knygos romantinę dvasią, „ekspresyviais, sodriais tušo brūkštelėjimais reljefiškai išlipdytą kunigaikščio portretą“ (Dailėtyra, 1981, t. 1, p. 205).
Vaičiūnas, Petras. Aukso gromata: 4 veiksmų pjesė. Viršelis prof. M. Dobužinski. Kaunas: Sakalas, [1938]. 214 p. LMAVB 4-36488
M. Dobužinskio sukurtas Petro Vaičiūno (1890–1959) pjesės „Aukso gromata“ viršelis. Dailininkas viršeliui buvo parengęs porą eskizų. Pirmajame buvo pavaizduotas audringas peizažas su ginkluotų sukilėlių eisena, juodi debesys, o juose įkomponuota knygos antraštė. Pasirinktas buvo antrasis, nuosaikesnis, anot Ingridos Korsakaitės, „elegiškos nuotaikos viršelis su kapinaičių peizažu“. Knyga be iliustracijų, gana kukli. Spektaklis pagal šią P. Vaičiūno pjesę tais pačiais 1938 metais buvo pastatytas Kauno dramos teatre, jam M. Dobužinskis sukūrė dekoracijas ir kostiumus.