21Objektai(-ų)

Istoriografija

Didžiausias to meto įdirbis priklauso Vilniaus S. Batoro universiteto bibliotekininkui Mykolui Brenšteinui (Michał Brensztejn, 1874–1938). Jis ištyrė kruopininkų, laikrodininkų, patrankų ir varpų liejikų cechų veiklą. 

E. Makovska-Gulbinowa tyrinėjo audėjų cechų istoriją. 

Labai svarbų tolimesnėms amato studijoms rinkinį sudarė įžymus tyrinėtojas profesorius Henrikas Łowmiańskis, jame buvo Vilniaus cechų privilegijos ir statutai. H. Łowmianskiui renkant medžiagą talkino jo žmona dr. Marija Lowmiańska ir profesorius dr. Stanislovas Kościalkowskis. Vertingą leidinį ištiko piktas likimas: tiražas buvo sunaikintas nespėjus išplatinti dėl 1939 m. prasidėjusio karo. Išliko tik nedaugelis egzempliorių, gal todėl ilgą laiką pokariu cechų istorija nepatraukė tyrinėtojų dėmesio.

Solidų įdirbį tyrinėdamas statybinio profilio cechų veiklą pasiekė Stasys Samalavičius (1930–1992). Jo studijose nušviečiama mūrininkų ir dailidžių cechų raida, apibūdinamas šių cechų vaidmuo sprendžiant statybų juridinius klausimus, analizuojama trobesių statymas ir statybinių medžiagų gamyba XVII–XVIII a. Vilniuje. Šio kruopštaus tyrinėtojo dėmesio sulaukė dar stalių ir skulptorių raižytojų cechas, taip pat lentpjovių brolija. Atskirai verta pažymėti S. Samalavičiaus kartu su akademiku V. Merkiu paskelbtą studiją apie cechų atributiką – antspaudus, reklamas ir iškabas.

Išsamumu, kruopštumu ir apibendrinamomis įžvalgomis išsiskiria kultūrologo E. Laucevičiaus (1906–1973) darbai apie Lietuvos knygrišystę ir auksakalystę. Didesnę E. Laucevičiaus tyrimo apie knygrišystę dalį sudaro Vilniaus meistrų darbo pavyzdžiai, surinkti bibliotekose. Knyga apie auksakalystę kartu yra ir Lietuvoje išlikusių dirbinių katalogas.

Duomenų apie auksakalių cecho veiklą yra paskelbę E. Laucevičius, R. B. Vitkauskienė bei S. Mikėnas.  

R. Indriulaitytė detaliau apžvelgė Vilniaus liejikų cecho veiklą ir įvertino jų dirbinių meniškumą.

Drožėjų, priklausiusių stalių cechui, darbus aptarė L. Balaišytė. 

Taip pat pasirodė pirmųjų tyrimų, skirtų pavienių aukščiausios kvalifikacijos amatininkų gyvenimui ir darbams. Kaip pavyzdys čia gali būti straipsniai, apžvelgiantys laikrodininko J. Gerkės ir patrankų liejiko J. Broitelto meistrystės lygį.

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku