15Objektai(-ų)

Antanas Smetona – gimtosios kalbos mokslo darbininkas

Išsamiai suregistravęs A. Smetonos darbus, bibliografas I. Kisinas nurodo, kad šis XX a. pr. periodikoje paskelbė per 50 vien lietuvių kalbai skirtų straipsnių, išleido atskirą tam skirtą bibliografiją.

„Baigiamajame žodyje“ (p. [I]–LIX) J. Jablonskis nurodo, kad rėmėsi ir Antano Smetonos tarme. Pastarasis buvo vienas iš talkininkų, teikusių medžiagos žodynui.

„A. Smetoną, kaip ir kitus gimnazistus, dirbti lietuvybei žadino Mintaujos gimnazijos lotynų ir graikų kalbos mokytojas Jonas Jablonskis. Pastarojo paskatinti A. Smetona ir kiti įsitraukėį nelegalią J. Jablonskio globojamą „Kūdikio“ draugiją, kurios tikslas – žadinti tautinę lietuvių savimonę, raginti lietuviškai skaityti ir rašyti, pažinti savo tautos istoriją, per atostogas gimtajame krašte skleisti lietuvybę. Nekartą J. Jablonskis gimnazistams sakydavo, kad nebelikus kalbos, ir tauta išnyks. A. Smetona buvo gabus kalboms. Baigdamas gimnaziją, mokėjo rusų, lenkų, vokiečių, lotynų, graikų kalbas. Vėliau išmoko anglų kalbą. Juo, kaip gabiu gimnazistu, susidomėjo J. Jablonskis ir vėliau A. Smetoną, jau studentą, su kitais pakvietė talkinti, jam ruošiant lietuvių kalbos gramatiką bei Antano Juškos žodyną.“
Iš: https://www.voruta.lt/antano-smetonos-tautinio-atgimimo-kelyje-xix-a-pb-ir-xx-a-pr/

1905 metais Petras Vileišis su kalbininku J. Jablonskiu ir visuomenės veikėju A. Smetona įsteigė „Aušros“ draugiją lietuviškoms knygoms leisti ir bibliotekoms steigti („Vilniaus Aušros“ lietuvių apšvietimo draugiją). Jos tikslas buvo leisti populiarias knygeles taisyklinga lietuvių kalba.

Pranešama apie Vilniaus Teismo rūmuose steigiamą prisiekusiojo vertėjo iš lietuvių kalbos vietą. 

Trakų pavieto lenkų dvasininkijos ir gyventojų išrinktos komisijos, įpareigotos reglamentuoti statistinės medžiagos rinkimą apie kalbų vartojimą atskirose parapijose, protokolas.

 „Keturi stori A. Smetonos raštų tomai yra mums gyvas doros kalbos, išdailinto stiliaus pavyzdys <...>. Iš visų keturių raštų tomų lietuvių kalbos žodynui „laimėta apie 4000 naujų žodžių ir posakių“.
Iš: Salys, A. Smetona mus rašto moko: (pastabos apie jo raštų kalbą). Jaunoji karta, 1931, Nr. 23, p. 14–15.

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku