13Objektai(-ų)

Mokslinės veiklos apžvalga

1968 m. profesorius apgynė biologijos mokslų kandidato disertaciją „Lynas Lietuvos vandenyse: gyvenamoji aplinka, biologija ir veisimo perspektyvos“, kurioje apibendrino 1962–1967 m. atliktų tyrimų rezultatus.

Vėliau, remiantis 1968 m. apginta disertacija, išleido knygą „Lynas Lietuvoje“, kuri buvo skirta visiems mėgstantiems meškerioti, besidomintiems gyvūnais ir vandenų turtais.

J. Virbickas 1989 m. Maskvoje apgynė disertaciją tema „Žuvų populiacijų ir bendrijų struktūrų gėluose vandenyse dinamika dėl temperatūros gradientų ir trendų poveikio“, kurioje apibendrino žuvų populiacijų kintamumo dėl temperatūros poveikio bendruosius dėsningumus. 1993 m. nostrifikuotas habilituotu daktaru.

Profesoriaus darbai daugiausia skirti Lietuvos vidaus vandenų žuvų populiacijų tyrimams. Jis vienas pirmųjų gilinosi į Lietuvos vidaus vandenų žuvininkystės išteklių valdymą. J. Virbicko tyrimai buvo svarbūs formuojant žuvininkystės politiką, ypač siekiant apsaugoti nykstančias žuvų rūšis, padėjo pagrindus moderniai vandens telkinių apsaugos politikai Lietuvoje. Profesoriaus darbai turėjo didelę įtaką žuvininkystės mokslui. Per 40 mokslinės veiklos metų J. Virbickas su bendraautoriais paskelbė daugiau nei 170 mokslinių straipsnių, 20 mokslinių knygų ir monografijų. Iš viso yra paskelbęs apie 380 publikacijų, apie pusė iš jų – mokslinės, kitos – mokslo populiarinimo, taip pat yra vieno išradimo termoekologijos srityje bendraautoris (1985 m.).

J. Virbickas aktyviai dalyvavo mokslo populiarinimo veikloje. Jo straipsniai buvo spausdinami žurnaluose „Mokslas ir gyvenimas“, „Mūsų sodai“, „Mūsų gamta“, bendro pobūdžio žinias apie žuvis spausdino enciklopedijose. 1964 m. žurnaluose „Mūsų sodai“, „Mūsų gamta“, laikraštyje „Tiesa“ pasirodė pirmieji J. Virbicko kartu su Andriejumi Astrausku parengti straipsniai apie žuvų veisimą. 

Aktyviai dalyvavo organizuojamose konferencijose. Skaitytuose pranešimuose pateikdavo atliekamų tyrimų duomenis apie žuvų nerštą Lietuvoje bei veisimo būdus. Po metų pasirodė ir pirmasis J. Virbicko mokslinis straipsnis „Nulipintų žuvų ikrų vystymasis: (lydekos ikrų deguonies sunaudojimas)“, publikuotas rusų kalba moksliniame žurnale „Lietuvos TSR MA darbai“, kuriame apibendrinti 1964 m. Ignalinos žuvivaisos įmonėje atlikti tyrimai.

Vertingi profesoriaus taikomojo pobūdžio darbai. Jis vadovavo programoms, susijusiomis su Klaipėdos uosto plėtra, Būtingės naftos terminalo poveikiu aplinkai bei biologiniams ištekliams. Dalyvavo ruošiant Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos, biologinės įvairovės apsaugos, žuvininkystės strategijas. 
J. Virbickas daug dėmesio skyrė esamų ir naujai kuriamų žurnalų steigimui. Buvo Lietuvos MA žurnalo „Ekologija“, leidinių serijų „Lietuvos fauna“, „Žuvininkystė Lietuvoje“, „Šiluminė energetika ir aplinka“ redkolegijų nariu. 1990 m. įkūrė žurnalą „Acta zoologica Lituanica“ ir buvo pirmuoju redakcinės kolegijos pirmininku.

Svarbiausi Juozo Virbicko darbai

1968 m. išleistoje kolektyvinėje monografijoje „Žuvinto rezervatas“ buvo publikuotas J. Virbicko kartu su bendraautoriais A. Astrausku ir P. Sinevičiumi straipsnis „Žuvinto ežero ichtiofauna“, kuriame buvo apibendrinti Žuvinto rezervate atliktų tyrimų duomenys.

Knygoje „Žuvų ir vėžiagyvių veisimo Lietuvos vandenyse klausimai“, išleistoje 1972 m. rusų kalba, spausdinami 4 straipsniai, kuriuos J. Virbickas parengė vienas ar su bendraautoriais. Juose pateikiamos žinios apie žuvų fauną Lietuvos vidaus vandenyse. 

Lietuvos sterkinių vandenų žuvų apžvalga pateikiama 1974 m. kartu su bendraautoriais rusų kalba išleistoje knygoje „Sterko biologija ir verslas Lietuvos vandenyse“.

2005 m. buvo išspausdintas J. Virbicko parengtas keturių kalbų „Žuvų pavadinimų žodynas“, kuris svarbus ne tik mokslininkams ichtiologams, bet ir vertėjams, enciklopedijų rengėjams. Iki gyvenimo pabaigos rengė leidinį „Lietuvos fauna: bežandžiai, varliagyviai, ropliai“, bet jo nebespėjo išleisti.

Gamtosauginiai Juozo Virbicko darbai

Vienas reikšmingiausių J. Virbicko darbų yra knyga „Lietuvos žuvys“, išleista 1986 m. Joje pateikiama žinių apie Lietuvos vandenyse gyvenančias vietines ir iš svetur įvežtas žuvų rūšis, jų veisimosi, mitybos, augimo ypatybes. Knyga susilaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. Ji aktuali ne tik mokslininkams, bet ir plačiajai visuomenei, žvejams bei aplinkosaugos specialistams. 2000 m. išėjo antras papildytas knygos leidimas. 

Šis leidinys skirtas Lietuvos stuburinių gyvūnų pažinimui ir aprašymui. Kataloge pateikiamos apibūdinimo lentelės ir aprašomos visos iki 1981 m. Lietuvoje ir Baltijos jūroje pastebėtos apskritažiomenių, kaulinių žuvų, varliagyvių, roplių, paukščių ir žinduolių rūšys.

2006 m. straipsnių rinkinyje „Žuvininkystė Lietuvoje“ buvo publikuotas paskutinis J. Virbicko straipsnis. 

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku