Uždarymas
Sovietų sąjungai aneksavus ir okupavus Lietuvą, 1940 m. rugpjūčio 26 d. draugija, kaip ir visos kitos, buvo likviduota. Dar iki rugpjūčio buvo naivių mėginimų oficialiai pratęsti XXVII knygos mėgėjų veiklą, bet nesėkmingai. Prasidėjo represijos: vasarą buvo suimta Marija Urbšienė (1940–1954 m. kalėjo lageriuose), 1940 m. lapkričio 20 d. – Kazys Bizauskas (sušaudytas 1941 m. birželio 26 d. netoli Polocko), 1941 m. sušaudytas Leopoldas Bagdonas, Viktoras Cimkauskas 1944 m. žuvo nacių lageryje, Sibire žuvo Zigmas Rusteika. Kiti 1944 metais pasitraukė į Vakarus, dar kiti slapstėsi. Spaudoje 1940 m. rugsėjo 27 d. buvo paskelbta, kad visas XXVII knygos mėgėjų turtas perduodamas LTSR dailininkų sąjungai. Vytautas Steponaitis rašė įvairius prašymus oficialiems asmenims ir įtikinėjo, kad „dėl turto specifiškumo“ toks paskirstymas nelogiškas. Tik jo dėka archyvas papuolė į Vytauto Didžiojo universitetą Kaune (XX a. šeštajame dešimtmetyje perduotas dabartinei LMAVB), o biblioteka – į Valstybinę Čiurlionio galeriją (dabar – Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų).
Paskutinis oficialus XXVII knygos mėgėjų susirinkimo liudijimas. Dalyvavo: Marija Urbšienė, Petras Jakštas, Juozas Balčiūnas, Vytautas Steponaitis, Paulius Galaunė, Viktoras Cimkauskas, Antanas Rucevičius, Eduardas Turauskas, Vilhelmas Burkevičius, Jonas Strazdas, Kazys Bizauskas.
Prašymas Vidaus reikalų ministrui Mečislovui Gedvilui leisti toliau veikti XXVII knygos mėgėjams. Vėlesnis V. Cimkausko prierašas: „1940.VIII.26 d. V.R.M. nutarimu Draugija uždaryta“.
Liepos 27-ąją – tradicinę XXVII knygos mėgėjų susirinkimų dieną – Antanas Rucevičius linki draugijai ištvermės „ir sunkesnėmis gyvenimo dienomis“. Drąsinamasi, bet ryški ir politinių kataklizmų nuojauta: jau buvo suimta Marija Urbšienė, iki draugijos likvidavimo – rugpjūčio 26-osios – belikęs mėnuo.
Pirmoje grafoje nurodytas kiekvieno nario asmeninis numeris. Kaip matyti iš šio sąrašo, kai kurie nariai (Petras Jakštas, Marija Urbšienė, Kazys Bizauskas, Vilhelmas Burkevičius, Eduardas Turauskas, Vytautas Kazimieras Jonynas) nario mokestį buvo sumokėję už visus 1940-uosius, taigi jų asmeniniai pinigai sovietų valdžios buvo nusavinti.
„Esamomis sąlygomis tolimesnis šios organizacijos veikimas yra nebesuderinamas su valstybės saugumo reikalais“.
XXVII knygos mėgėjų draugiją likvidavus, priverstinis „prašymas priimti“ panaikintos draugijos lėšas „į Liaudies kultūros fondo einamąją sąskaitą“. Pasirašo „Buvęs XXVII knygos mėgėjų sekretorius“ Viktoras Cimkauskas. Tai paskutinis draugijos dokumentas.