Apie parodą
Rytų Sibire, tolimoje Jakutijoje, ant atšiaurios Kolymos upės kranto stovi aukštas paminklas su gaubliu viršuje. Tai Jono Čerskio – mokslininko, geologo, geografo, vieno ryškiausių XIX a. antrosios pusės lietuvių kilmės Rytų Sibiro tyrinėtojų kapas ir antkapinis paminklas.
LMAVB 363351
Daugelis mokslo istorijos tyrėjų Joną Čerskį vadina lietuviu. Tačiau savu jį laiko rusai, nes gyveno Rusijoje, lenkai, nes augo lenkiškos kultūros šeimoje, baltarusiai, nes gimė ir augo dabartinės Baltarusijos žemėse. J. Čerskis artimas ir lietuviams, nes gimė buvusioje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Jį kaip asmenybę ir žmogų suformavo Vilniaus mokyklos ir jų tuometinė kultūrinė bei politinė aplinka. Mokėsi Vilniaus pirmojoje gimnazijoje, vėliau mokslus tęsė Vilniaus bajorų institute.
Jonas Čerskis gimė 1845 m. gegužės 3 (15) d. prie Svolnos upelio, mokėsi prie Neries, gyveno prie Angaros ir Nevos upių, o mirė, plaukdamas didžiąja Sibiro upe Kolyma. 1863 m. įsitraukė į sukilėlių prieš caro patvaldystę gretas, tačiau buvo paimtas į nelaisvę ir kalintas Daugpilio tvirtovėje. Jį kaip ir daugelį kitų to laikmečio jaunuolių carinė priespauda, represijos nubloškė toli nuo gimtųjų namų. Už dalyvavimą sukilime buvo nuteistas ir ištremtas į Sibirą.
Ši paroda – apie mokslininką, ypatingų gabumų žmogų, kuris sugebėjo iškęsti sunkius gyvenimo išbandymus. Didžiulėmis pastangomis bei tvirta valia įgijęs mokslininkui reikiamą išsilavinimą, buvo geriausias Rytų Sibiro geologijos ir geografijos specialistas, speleologas ir paleontologas. Ji iliustruota nuotraukomis iš Čerskiui skirtų leidinių, kurie saugomi bibliotekos fonduose. Pristatomos Lietuvos centrinio valstybės archyvo fonduose saugomos nuotraukos, fotografuotos Stanislovo Gedimino Ilgūno ekspedicijų po Sibirą metu, ir 1969 m. sukurtas dviejų dalių dokumentinis filmas „Pėdos veda šiaurėn“ I dalis; II dalis. Tai pasakojimas apie 1968 m. S. G. Ilgūno vadovaujamos 11 žmonių grupės 74 dienų kelionę, kurios metu eita lietuvių tyrinėtojo Jono Stanislovo Pranciškaus Čerskio ekspedicijos takais. Filmo režisierius Liudgardas Maculevičius.
Tekstai parengti remiantis leidiniais:
Ilgūnas, Gediminas. Nuo Neries iki Kolymos: Jonas Čerskis. Vilnius–Sibiras. Vilnius: Versus aureus, 2008. 280 p.
Eitmanavičienė, Nijolė. Jonas Čerskis, 1845–1892. Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1959. 48 p.
Žalūdienė, Gailė. Sibiro tyrinėtojas Jonas Čerskis. Iš: Geologijos akiračiai, 2015, nr. 4, p. 16–18.
Parodą parengė: Sigita Dagienė, Audrė Trumpienė
Dokumentus skaitmenino Alfredas Kulingauskas
Redagavo: Rasa Putkienė, dr. Artūras Judžentis
Internete paskelbė Audronė Steponaitienė