14Objektai(-ų)

Kalbotyros, istorijos, etnografijos darbai

„... kad niekados nepamestume to liežuvio, kuriuomi valdė slaunūs ir garbingi sentėviai mūsų...“ (J. Miliauskas-Miglovara)

J. Miliauskas visą gyvenimą rūpinosi bendrine lietuvių kalba. Jo lietuviškai ir lenkiškai rašyti samprotavimai apie lietuvių kalbos istoriją, tarmes, rašybą, gramatiką, leksiką daugiausia likę rankraštiniai. Jį domino gimtosios kalbos vartojimo, jos gryninimo, bendrinimo dalykai. 
J. Miliauskas manė, jog siekiant kelti kultūrą, galima vartoti ir kiriliką. Rūpinosi šiuo raidynu išleisti tris elementorius (1883, 1899) ir „Lietuviškas gentines dainas“ (1885), bet leidimo spausdinti negavo. 
1880 m. lenkiškai buvo pradėjęs rašyti lietuvių kalbos gramatiką. 
Mėgėjiškai tyrė kalbą, savo leidžiamose knygose reiškė nuomonę kalbos klausimais. Rašė apie Lietuvos valdovus, teigdamas, jog Rusnė laikytina jų pirmąja buveine.
Teikė pirmenybę žemaičių tarmei, o ilgainiui tapo Viduklės tarmės šalininku. Savo veikalus J. Miliauskas-Miglovara parengė pietų žemaičių Viduklės šnekta, laikydamasis savitos rašybos: vartojo dvigubas raides ‚ii‘ ir ‚uu‘ ilgiesiems garsams reikšti, vietoj ‚č‘ ir ‚š‘rašė‚ cz‘ ir ‚sz‘, įsivedė apostrofą. Norėdamas parodyti Viduklės tarmės pranašumus, J. Miliauskas ja perrašė du ,,Anykščių šilelio“ posmus. Jo nuomone, ištrauka ,,mano rašmeniu išdedama dar aiškiau, ne kaip jis pats kai rašė“. Buvo įsitikinęs, kad Viduklės tarmė yra pati geriausia, labiausiai tinkanti lietuvių kalbai. 
1928 m. išleido kraštotyrinę knygą Lietuvos istorijos klausimais „Viduklės kraštas“.
Buvo nenuoseklių pažiūrų. Jo nuomonė lietuvių rašybos klausimais dažnai kirsdavosi su kitų to meto kalbos tyrėjų pažiūromis, teiginiais. Sukūrė daugybę naujadarų, priešinosi nosinių balsių rašybai. 
„Tačiau jo pastangos gaivinti, turtinti bei ugdyti literatūrinę kalbą, noras įnešti savo indėlį į lietuvių raštiją ir kalbotyrą rodo, kad ir jis, save laikąs bajoru, /.../ stengėsi veikti savo krašto liaudies ir kultūros labui“ (J. Kruopas, 1974).

1884 m. J. Miglovara Tilžėje antrą kartą išleido Antano Srazdo „Giesmes svietiškas ir šventas“. Buvo pakeista rašyba ir šiek tiek tekstas, papildyta daina „Kiškis“.

J. Miliauskas Rusijos geografų draugijai siuntinėjo kalbinę, etnografinę medžiagą.

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku