2Objektai(-ų)

Vairas

Pirmasis dvisavaitinis iliustruotas literatūros, dailės, mokslo, visuomenės ir politikos žurnalas, išeidavęs nuo 1914 m. sausio 5 dienos, Vairas buvo gražiausias žurnalas, kokį tik buvo turėję lietuviai. Jo redaktorius ir leidėjas buvo Antanas Smetona. Pirmąjį leidinio numerį puošė dailininko Petro Rimšos viršelis, inicialai ir vinjetės. Vėliau Vairui piešė geriausi to meto lietuvių dailininkai grafikai: Paulius Galaunė, Antanas Jaroševičius, Petras Rimša, Adomas Varnas. Žurnalas buvo 24 puslapių apimties, didesnio formato. Vienas numerio lankas spausdintas ant brangaus kreidinio popieriaus. Leidinys buvo gausiai iliustruotas Lietuvos dailininkų kūrinių reprodukcijomis, vietovių ir asmenų nuotraukomis, portretais.
Vaire bendradarbiavo Antanas Kriščiukaitis-Aišbė, Kazys Būga, Sofija Čiurlionienė, Jonas Jablonskis, Antanas Jaroševičius, Ignas Jonynas, Pranas Mašiotas, Liudas Noreika, Šatrijos Ragana, Lazdynų Pelėda, Pranas Penkaitis, Juozas Tumas-Vaižgantas, Vydūnas, Martynas Yčas, Antanas Žmuidzinavičius ir kiti.
„Šiandien betgi atėjo laikas [...] įsteigti inteligentams toks spaudos organas, kokio ligšiol dar neturėjome: mums reikalingas iliustruotas žurnalas. Tam reikalui skiriamas „Vairas“. Seniau, prieš kelerius metus, būtų jam stigę bendradarbių ir leidėjų. Dabar nėra ko dejuoti: vienų ir antrų radosi nemaža. [...] „Vairo“ pasirodymas tai kaip ir nauja gadynė lietuvių atgijimo istorijoje. Mūsų dailininkai, kurių veikalus matydavome tik parodose, nuo šio laiko turės progos duoti save pažinti lietuvių visuomenei ir spaudoje; mūsų literatai, kurie ligšiol buvo išsisklaidę spaudoje, galės susiartinti ir ilgainiui sudaryti židinį tos šilumos, kurios kiekvienas pageidavome“, – rašoma pirmojo žurnalo Vairas numerio įžanginiame redakcijos straipsnyje.
Tryliktąjį žurnalo numerį bespausdinant, kilo Pirmasis pasaulinis karas, tad jo leidyba buvo kurį laiką sustojusi, o 14 numeris rugpjūčio 30 dieną išėjo vienu lanku mažesnis. Toliau Vairas buvo leidžiamas nebe 24, bet 16 puslapių. Kadangi buvo sunku, o vėliau ir visiškai nebeįmanoma susisiekti su Varšuva, kur buvo gaminamos klišės, o be to, dvigubai pabrango jų gaminimas ir buvo labai sunku gauti kreidinio popieriaus, karo metu leidžiamas Vairas buvo mažiau iliustruotas ir spausdinamas ant prastesnio popieriaus. 1915 m. Vairas vėl buvo leidžiamas kas savaitę. Redagavo A. Smetona, o leidėju pasirašydavo Martynas Yčas. Tais metais išėjo 23 numeriai. Vokiečiams artėjant prie Vilniaus, Vairas, kaip ir visa periodinė spauda, 1915 m. rugpjūtį buvo sustabdytas.
„Prasidėjus karui ir mes iškrikome: „Vairas“ buvo sustojęs, nes ūmai apkito sąlygos, kuriomis jis ėjo. [...] Antra vertus, šią valandą visuomenės ūpui visai nederėtų „Vairas“ toks, koks jis buvo: ne dailė, ne ramioji literatūra jai šiandien rūpi, – visi sergame karo ir jo nelaimių rūpesniais. [...] Tuo tarpu, kol bus karas, turime atsisakyti nuo brangiųjų iliustracijų ir nuo brangiojo kreidos poperio, tik keliais paveikslais tepapuošdami numerį. Atėjus patogioms sąlygoms, leisime „Vairą“ kaip seniau: dailų, turtingai iliustruotą.“ (Redakcijos žodis // Vairas. 1914, nr. 14 (rugpjūčio 30), p. 1).

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku