9Objektai(-ų)

„Baltai“

Baltų archeologijos tyrimų etapą užbaigė knyga Baltai, anglų kalba išleista 1963 m.; antrasis jos leidimas anglų kalba pasirodė 1968 metais. Ji taip pat buvo išversta į italų (1967), vokiečių (1983, 1991), portugalų (1992), kiek pataisyta – į latvių (1994) ir kitas kalbas. Ši knyga buvo pirmasis bandymas aprėpti visų baltų priešistorės periodą nuo antrojo tūkstantmečio prieš Kr. pradžios, kai indoeuropiečių kalbų grupei priklausančios gentys apsigyveno plačiuose Vidurio ir Rytų Europos plotuose nuo Pomeranijos Šiaurės Lenkijoje (vakarinė riba) iki Vidurio Rusijos (rytinė riba). Monografijoje apžvelgiamas baltų formavimasis, laipsniškai atskleidžiami jų individualūs kultūros raidos bruožai iki XIII a., aptariami du pagrindiniai rašytinės istorijos laikotarpio įvykiai – Vokiečių ordino įsikūrimas, senųjų prūsų bei šiaurinių baltų užkariavimas ir Lietuvos valstybės gimimas. Mokslinę knygos vertę didina to meto aplinkybės. Lietuva, atskirta nuo pasaulio geležine uždanga, o jos tyrėjų darbai, iš esmės spausdinami tik lietuvių ir rusų kalbomis, negalėjo tapti pasauline archeologijos mokslo dalimi, o M. Gimbutienė, „būdama jau beveik 20 metų atskirta nuo gimtojo miesto Vilniaus ir baltų žemių“ ir dirbdama Stanfordo universitete (Kalifornija), didžiulių pastangų dėka galėjo pristatyti pasauliui iki šiol išsamiausią studiją anglų ir kitomis pasaulio kalbomis.
Adomas Butrimas
(Pagal: Butrimas, Adomas. Marija Alseikaitė-Gimbutienė – baltų archeologijos tyrėja. Lituanistica, 2012, t. 58, nr. 1 (87), p.5–6)

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku