8Objektai(-ų)

Tyrimų atgarsiai sovietinėje Lietuvoje

M. Gimbutienė – pirmoji baltų archeologė, kuriai pavyko išskirti kuršiams, žiemgaliams, jotvingiams-sūduviams ir lietuviams būdingas kultūrines sritis, kitusias drauge su bendra kilties kultūra, taip pat nustatyti laikotarpius, kada galėjo susiformuoti atskiros baltų kultūros. Ji tai padarė dar 1940–1942 m., kai tyrimų būta nedaug, o ir tie patys gana fragmentiški. Nepaisant to, jos nustatytų kultūrinių grupių – istorinių genčių – teritorijos mažai pakitusios buvo patvirtintos ir XX a. pabaigos – XXI a. pradžios baltų tyrėjų darbuose. Šios išvados paskatino etninės baltų istorijos tyrimus. Baltų etnogenezė, kaip tam tikra oficialios mokslinės rezistencijos forma, tarp Rytų Baltijos kraštų archeologų tapo populiari XX a. 7-ajame ir 8-ajame dešimtmetyje, dar gūdžiais sovietinio režimo metais. Jai skirtos konferencijos ir leidiniai vienydavo baltų kraštų (Lietuvos ir Latvijos) tyrėjus, nes seniausios mūsų kultūros tyrimai sovietinio režimo tarnams nors ir atrodė nepageidautini, bet mažiau pavojingi nei Lietuvos istorijos studijos.
Adomas Butrimas
(Pagal: Butrimas, Adomas. Marija Alseikaitė-Gimbutienė – baltų archeologijos tyrėja. Lituanistica, 2012, t. 58, nr. 1 (87), p. 4–5)
 

Informuojame, kad šioje svetainėje statistikos ir rinkodaros tikslais naudojami slapukai (angl. Cookies). Jei sutinkate, spauskite mygtuką SUTINKU. Sutinku