Naujausi judaikos leidiniai LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose
Apie parodą
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje 2020 m. liepos 1 – rugsėjo 9 d. veikė paroda „Naujausi judaikos leidiniai LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose“, skirta 300-osioms Vilniaus Gaono gimimo metinėms ir Lietuvos žydų istorijos metams paminėti. Lietuvos žydų bendruomenė buvo svarbi šalies ekonomikos bei kultūros plėtrai, o litvakai ir jų palikuonys yra palikę žymų pėdsaką kultūroje ir moksle bei iki šių dienų visame pasaulyje vaidina svarbų vaidmenį. Daug garsių pasaulio mokslininkų, menininkų, literatų, tarp jų – Nobelio premijos laureatų, yra litvakai. Holokaustas yra viena didžiausių XX a. Lietuvos istorijos tragedijų, pažymėta žiauriomis žmonių kančiomis. Didžioji dalis Lietuvos žydų bendruomenės buvo išžudyta ir išblaškyta, neįkainojami litvakų paveldo klodai sunaikinti.
Bibliotekos fondai šia tema turtingi. Kalbant apie ypatingas vertybes, Bibliotekoje saugoma 204 vienetai rankraštinių dokumentų (fondas „Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) kolekcija“ F424). Jie visi yra suskaitmeninti. Parodoje stengtasi atkreipti dėmesį ir eksponuoti leidinius, daugiau susijusius su Lietuvos žydų istorija, taip pat su Vilniaus Gaonu, kuris savo gyvenimą paskyrė Toros ir Talmudo studijoms ir kurio dėka Vilnius pasaulyje žinomas kaip Lietuvos Jeruzalė. Vilnius garsėjo kaip didelis žydų literatūros leidybos centras. Čia buvo įkurta pirmoji Lietuvoje bibliofilo M. Strašūno žydų viešoji biblioteka. Ji veikė 1892–1940 m. ir tapo viena garsiausių pasaulyje žydų bibliotekų. Parodoje eksponuojama knyga, kurioje apžvelgiama Strašūno bibliotekos istorija ir jos likimas.
LMA Vrublevskių biblioteka fondus nuolat gausina naujais aktualiais leidiniais judaikos tema, ypač kreipiamas dėmesys į pasaulyje išleistus leidinius, susijusius su Lietuvos žydų istorija. Didelė dalis leidinių gauti bendradarbiaujant su Bibliotekos tarptautinių mainų partneriais visame pasaulyje. Tokiu būdu fondai praturtinami visapusiai. Parodoje pristatoma daugiau kaip 150 LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose saugomų leidinių, išleistų Lietuvoje ir užsienyje daugiausiai 2000–2020 metais. Dalis šių knygų Lietuvoje saugomos tik LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose. Kitose Lietuvos bibliotekose jų nėra. Iš tokių minėtini: 4 tomų leidinys The Holocaust in Lithuania, 1941–1945: a book of remembrance, 2002, Marijos ir Kazimiero Pechotkų dvitomis leidinys: Heaven’s gates: wooden synagogues in the territories of the former Polish-Lithuanian commnwealth, vol. 1B, 2015, Heaven’s gates: masonry synagogues in the territories of the former Polish-Lithuanian commonwealth, vol. 2B, 2017, Yizkor (atminties) knygos, kuriose surinkta dokumentinė medžiaga apie gyvenimą Lietuvos štetluose.
Knygos parodoje suskirstytos pagal potemes. Gausu leidinių apie Lietuvos žydų istoriją, kultūrą, judaizmą, kabalą, sinagogas, holokaustą, Lietuvos getus, Vilniaus Gaoną. Atskirai išskirtos Yizkor (atminties) knygos, prisiminimai ir dienoraščiai, knygos apie žydų gyvenimą Lietuvos miesteliuose, LDK žydų istoriją, žydiškajam Vilniui skirti leidiniai. Tikimės, kad šioje parodoje eksponuojami leidiniai padės dar kartą atsigręžti į unikalų bei savitą litvakų kultūros pasaulį, jų mentalitetą, suteiks galimybę dar kartą prisiminti ir iš arčiau pažvelgti į jų sudėtingą, tragiškų įvykių pažymėtą istoriją.
Parodos rengėjos ir tekstų autorės: Daiva Liudavičienė, Ana Venclovienė, Sigita Malūkienė, Rita Novikovienė
Redaktoriai: Artūras Judžentis, Giedrė Miknienė
Medžiagą internete pateikė, papildė iliustracijomis ir anotacijomis Audronė Steponaitienė